Folklor to bogactwo kultury, które łączy pokolenia -Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia ma już 10 lat.

http://www.cck.chocen.pl/8-aktualnosci/476-folklor-to-bogactwo-kultury-ktore-laczy-pokolenia-zespol-piesni-i-tanca-ziemia-kujawska-z-chocenia-ma-juz-10-lat.html
100%auto
15 marca Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka zabrzmiało folklorem ponieważ w tym dniu odbył si [...]

15 marca Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka zabrzmiało folklorem ponieważ w tym dniu odbył się jubileuszowy występ z okazji  10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska”. Zespół powstał z inicjatywy dyrektora Choceńskiego Centrum Kultury- Biblioteka pana Ariela Malinowskiego na początku 2014 roku. Celem działalności zespołu było i jest kultywowanie tradycji folkloru Kujaw. W zespole występują trzy grupy : „Iskierki”, „Gąski” oraz grupa młodzieżowa. Dzieci mówią i śpiewają gwarą regionalną. Prezentowane przez nich kostiumy i rekwizyty, zgodne są z polską tradycją. Zespół posiada kilka wyróżnień za udział w festiwalach. Największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca podczas 46 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku oraz wyróżnienie grupy „Gąski” przyznane przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu na VIII Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych, I miejsce ex aequo podczas VII Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim zajęła grupa „Iskierki”. Członkowie zespołu są również aktorami w nagradzanych obrzędach ludowych, gdzie występują razem z  Kapelą i zespołem folklorystycznym „Śmiłowiónki”, którego gościliśmy wraz z kierownikiem Panią Danutą Kaczmarek. Nad całością czuwa kierownik zespołu  Pani Julia Skowrońska i kierownik muzyczny Pan Miłosz Kierzkowski. W trakcie uroczystości wyświetlono prezentację multimedialną, która w skrócie zobrazowała minione 10 lat.

 

W tym ważnym dla nas dniu nie zabrakło gości, którzy złożyli serdeczne życzenia.

 

Byli z nami:

 • Wójt Gminy Choceń Pan Roman Nowakowski,
 • Sekretarz Gminy Choceń Pani Agnieszka Świątkowska,
 • Skarbnik Gminy Choceń Pani Ilona Walczak,
 • Pani Poseł Joanna Borowiak,
 • Pani Poseł Anna Gembicka,
 • Pani Aneta Jędrzejewska i Pan Sławomir Kopyść Członkowie Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
 • Stanisław Pawlak Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
 • Starosta Włocławski Pan Roman Gołębiewski,
 • Radny Powiatu Włocławskiego Pan Dawid Dalmann,
 • Przewodniczący Rady Gminy Pan Józef Dąbrowski wraz z radnymi,
 • Pani Beata Wąsik Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Swoją obecnością zaszczycili nas także sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli, dyrektorzy domów kultury i kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi stowarzyszeń, instruktorzy zajęć oraz rodziny dzieci z zespołu. Podziękowania kierujemy również dla „Radio HIT” we Włocławku za reportaż z wydarzenia. Dziękujemy wszystkim , którzy w choć najmniejszym stopniu przyczynili się do rozwoju Zespołu. Zaczynamy kolejną dekadę. Największe podziękowania należą się Wam Drodzy Rodzice za wytrwałość i pomoc w propagowaniu Folkloru Kujaw. Dziękujemy, że byliście z nami.

 

LINK DO ZDJĘĆ : https://www.facebook.com/photo/?fbid=790082829816212&set=pcb.790086259815869

Zdjęcie pod artykułem z linkiem f55f7