Narodowe Czytanie 2024

Z wielką radością informujemy, że Narodowe Czytanie 2024 już za nami, pozostawiając po sobie niezapomniane wrażenia i nowe spojrzenie na klasykę literatury polskiej. Tegoroczna edycja, która odbyła się w Choceńskim Centrum Kultury-Biblioteka, była już ósmą odsłoną tej szlachetnej inicjatywy w naszej społeczności. Narodowe Czytanie to nie tylko okazja do wspólnego celebrowania dzieł wielkich polskich pisarzy, ale także moment, w którym możemy przypomnieć sobie o wartościach, które są fundamentem naszej kultury i tożsamości. Jest to czas, kiedy literatura łączy pokolenia, inspiruje do refleksji i dialogu.

Akcja ta, zapoczątkowana przez Prezydenta RP, ma na celu promowanie czytelnictwa oraz przypominanie o bogactwie polskiej literatury. W tym roku mieliśmy zaszczyt wsłuchać się w słowa "Kordiana" Juliusza Słowackiego, dzieła pełnego patriotycznych przesłań i głębokiej refleksji nad ludzką naturą. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Wilkowicach, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu oraz Szkoły Podstawowej im. Anny Wajcowicz w Śmiłowicach, z wielkim zaangażowaniem i talentem, ożywili słowa Słowackiego, przekazując je kolejnym pokoleniom.

Nieocenione jest wsparcie i zaangażowanie nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do tego wydarzenia, a także dyrektorów szkół, którzy nieustannie promują kulturę czytania wśród uczniów. Dzięki ich pracy, "Kordian" nie był tylko lekturą, ale przesłaniem, które znalazło odzwierciedlenie w sercach i umysłach słuchaczy.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Wójta Gminy Choceń, Pana Romana Nowakowskiego, za odczytanie Listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla polskiej kultury. Dziękujemy Pani Sekretarz Gminy Choceń, Agnieszce Świątkowskiej, za ufundowanie słodkich upominków, oraz wszystkim gościom, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie.

Z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania, podczas której będziemy mieli okazję zanurzyć się w poezji Jana Kochanowskiego. Do zobaczenia !

LINK: https://www.facebook.com/photo?fbid=900429182114909&set=pcb.900431072114720

Narodowe Czytanie 2024

Zapraszamy na Narodowe Czytanie!

12.09.2024r. godz. 10:00 w CCK-B

Nowy sezon zajęć tanecznych w CCK-B !

Serdecznie zapraszamy na zajęcia z Break Dance, Hip Hop oraz Gimnastyki Akrobatycznej w Choceniu !

Startujemy już wkrótce – to idealna okazja, by rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności w super atmosferze ! 

->Zapisy oraz dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 603-340-242.

Nie zwlekaj – liczba miejsc ograniczona! 

Wyjazd do Zielonej Szkoły z okazji 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ziemia Kujawska".

Z ogromną radością dzielimy się wrażeniami z dwudniowej wycieczki Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska". Grupa "Iskierki", "Gąski" oraz młodzieżowa miały przyjemność odwiedzić Zieloną Szkołę w Goreniu Dużym w dniach 8-9 sierpnia 2024 roku. Wyjazd ten był wyjątkowym momentem, gdyż stanowił część obchodów dziesięciolecia naszego zespołu. W otoczeniu malowniczych jezior i lasów, członkowie zespołu zgłębiali tajniki życia dzikiej natury. 

Nie zabrakło również edukacyjnych warsztatów pszczelarskich i piekarniczych, które dostarczyły wiedzy

i umiejętności. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką oraz zwiedzanie mini zoo. Serdecznie dziękujemy za niezapomniane chwile i cudownie spędzony czas.

Spotkanie dwóch kultur: kujawskiej i meksykańskiej na plaży w Choceniu

W niedzielę - 4 sierpnia 2024r. na Plaża Choceń, nad jeziorem Borzymowskim miało miejsce piękne wydarzenie. Odbył się bowiem koncert Folklore  Mexicano, podczas którego wystąpił zespól z Meksyku " Ballet Aztlan Mexico",  który podczas swojej międzynarodowej trasy zawitał również do  Polski i także do naszej gminy, która przyjęła ich bardzo  gościnnie.

Zobaczyliśmy  barwny, pełen  kulturowego bogactwa występ. Poprzez ekspresyjny i perfekcyjny taniec  i śpiew pokazali nam egzotyczną kulturę oraz  mnóstwo emocji: radość, smutek, miłość, tęsknotę. Zobaczyliśmy tradycyjne tańce i śpiew Meksyku wywodzący się z kultury Azteków i Majów.

Poprzez swój występ, który zgromadził na choceńskiej plaży mnóstwo ludzi, meksykańscy artyści zabrali nas w niezapomnianą podróż i zaprosili do poznania historii Meksyku. Bardzo urzekły nas ich przepiękne stroje i charakterystyczne  kapelusze , zwane inaczej jako sombrero.

Nie pozostaliśmy dłużni i także pokazaliśmy naszą piękną kulturę kujawską poprzez występy wszystkich trzech grup Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska" oraz Zespołu Folklorystycznego "Śmiłowiónki". I chociaż taniec, muzyka  i śpiew z Kujaw i z Meksyku bardzo się od siebie różnią charakterem - nasze występy przyjęte były przez egzotycznych gości brawami i z wielką życzliwością.

Zespół "Śmiłowiónki" w swoim występie zaprezentował 10 piosenek  ludowych i biesiadnych oraz dwa  tańce  kujawskie.

Oby zespołom przygrywała nieoceniona kapela, w sześcioosobowym składzie, pod kierownictwem pana Miłosza Kierzkowskiego.

To był piękny wieczór!

Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Śmiłowic i z Koła Gospodyń Wiejskich z Chocenia - za przygotowanie pysznego jedzenia .

Opr. Danuta Nowicka

BIBLIOTECZKA PLENEROWA - LITERACKIE MIEJSCE, PEŁNE KSIĄŻEK I CZYTELNIKÓW !

Szanowni Czytelnicy :) ! Z radością ogłaszamy, że nasza biblioteczka plenerowa zyskuje na popularności wśród entuzjastów czytania. Znajduje się ona przed naszym Centrum Kultury i jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją pasją do czytania. Ta niezwykła szafka zawiera książki, które można zabrać do domu i przeczytać bez żadnych formalności. Czytelnicy mogą również przynieść swoje własne książki i "udostępnić" je innym do przeczytania.

Dzięki tej akcji udało nam się stworzyć pierwsze w regionie wyjątkowe miejsce, w którym uwalniamy książki i dajemy im nowe życie. Biblioteczka plenerowa działa już od ponad dwóch lat  i cieszy się ogromnym zainteresowaniem !!

Podstawowe zasady:

KORZYSTAJ! Możesz korzystać ze zbiorów, kiedy chcesz!

CZYTAJ GDZIE CHCESZ! Możesz czytać książki na miejscu podczas wizyty w CCKB lub wziąć je ze sobą do domu i oddać po przeczytaniu

WYMIEŃ KSIĄŻKĘ! Jeżeli w szafce znajdziesz książkę, którą chcesz mieć, zabierz ją z sobą, a w zamian przynieś i zostaw na nim inną, równie cenną.

MIEJ NA UWADZE POTRZEBY INNYCH CZYTELNIKÓW – oni też chcą korzystać z bookcrossingu. Wypożyczaj jednorazowo nie więcej niż 2 książki.

RECENZUJ! Spodoba Ci się jakaś książka szczególnie, zostaw recenzję o niej na półce.

PODZIEL SIĘ PRZECZYTANĄ KSIĄŻKĄ! Masz w domu przeczytaną książkę, do której na pewno już nie wrócisz, zostaw ją na naszym regale, inni użytkownicy chętnie ją przeczytają.

TWOJE UWAGI/SUGESTIE MILE WIDZIANE! Jeśli masz jakieś propozycje związane z naszą akcją, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

SZANUJ KSIĄŻKI! Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość. Wymień książkę i dziel się z nami radością czytania.

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej biblioteczki plenerowej i dołączenia do tej fantastycznej inicjatywy !

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kujawska na festynie folklorystycznym z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach” w Skansenie w Kłóbce.

W niedzielę, 30 czerwca 2024 roku, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festynie z cyklu „Z życia dawnej wsi” pod hasłem „Zdawiny na Kujawach”, który odbył się w Skansenie w Kłóbce.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska”, grupa ,,Gąski" ,,Iskierki" oraz grupa młodzieżowa, swoimi występami,

przeniosły widzów w czasie, prezentując autentyczny folklor regionu. Było to wydarzenie pełne barw, muzyki i tradycji z życia dawnej wsi kujawskiej. Ich pasja i talent do sztuki ludowej były widoczne w każdym tańcu i pieśni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

LINK: https://www.facebook.com/photo/?fbid=854529236704904&set=pcb.854532813371213

Koncert Podsumowujący Rok 2023/2024 Grupy Wokalnej ARTE

W piątek, 7 czerwca 2024 roku, świętowaliśmy rok pełen muzycznych osiągnięć Grupy Wokalnej “ARTE”. Koncert podsumowujący rok 2023/2024 był prawdziwym świętem talentu, gdzie młodzi artyści z “ARTE” z pasją i emocją dzielili się swoim wokalnym kunsztem. Każdy występ był dowodem na niezwykłe umiejętności naszych wokalistów, którzy otrzymali zasłużone podziękowania i upominki.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Kurkiewicz-Błaszczyk za jej pasję i zaangażowanie w prowadzenie grupy wokalnej “ARTE”, a także za rozwijanie najpiękniejszych wartości muzycznych i wokalnych. Dziękujemy także wszystkim zaproszonym gościom, a w szczególności rodzicom, którzy nieustannie wspierają naszych młodych artystów. Wasza obecność sprawiła, że ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy.

Grupa wokalna “ARTE” zaśpiewała i zaprezentowała takie utwory jak:

„Bratnie dusze" – Marianna Świątkowska, Zosia Świątkowska, Maja Sobocińska, Gabrysia Kaszubowska
,,Drzwi do kariery" – Marianna Świątkowska
,,Pięknie żyć" - Maja Sobocińska
,,Pszczoły na wrotkach" - Zosia Świątkowska
,,Cud w szafie” – Gabrysia Kaszubowska
,,Tyle słońca w całym mieście” – Ania Łukaszewicz , Alicja Słupska, Asia Karska, Lena Ćwiklińska
,,Chwytam wiatr” – Asia Karska
,,Radość najpiękniejszych lat" - Ania Łukaszewicz
,,Pół kroku stąd" - Alicja Słupska
,,Remedium" - Aleksandra Łukaszewicz
„Szukaj mnie" - Amelia Karska
„Zawsze gdzieś czeka ktoś” – Małgosia Nejman
,,Szansa" - Lena Ćwiklińska
,,Sercem patrz" – Amelka Karska, Małgosia Nejman i Aleksandra Łukaszewicz

Muzyka to najpiękniejsza wartość, która łączy nas wszystkich, a ten koncert był tego doskonałym przykładem.
Dziękujemy że byliście z nami !!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=841340111357150&set=pcb.841341694690325

Gminny Dzień Dziecka na plaży w Choceniu.

W niedzielę, 2 czerwca, plaża w Choceniu zamieniła się w krainę dziecięcych uśmiechów i radości. Gminny Dzień Dziecka przyciągnął tłumy, a każdy kąt plaży tętnił życiem i śmiechem najmłodszych. Był to dzień pełen niezapomnianych atrakcji, od dmuchańców i malowania twarzy, po pokazy strażackie i rejsy łodzią ratowniczą. Nie zabrakło również edukacyjnych elementów, takich jak stanowiska strzelania do celu, poszukiwanie skarbów, , animacje, bańki mydlane i zaplatanie warkoczyków czy prezentacje wozów bojowych. Wszystko to za sprawą niesamowitej współpracy lokalnych organizacji i instytucji, które połączyły siły, aby sprawić, że ten dzień będzie wyjątkowy. Dla najmłodszych jak i rodziców czekało również wiele smakołyków i przekąsek: wata cukrowa, popcorn czy smaczne kiełbaski.
Szczególne podziękowania dla OSP Choceń, OSP Śmiłowice, KGW Szczytno, KGW Stokrotki, GREGSZOŁ LUNAPARK, Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji we Włocławku ppłk. Grzegorza Tucholskiego, Arkadiusza Waryszewskiego i Macieja Stachowiaka za niezwykłe przejażdżki i atrakcje na wodzie oraz mjr Stanisława Dykowskiego za stanowisko strzelania do celu. Dziękujemy również Kujawskiemu Stowarzyszeniu Poszukiwaczy Historii GROT oraz wszystkim wolontariuszom i sponsorom, którzy przyczynili się do sukcesu tego dnia.
Ponad pół tysiąca dzieci, z uśmiechami od ucha do ucha, bawiło się na plaży, ciesząc się każdą chwilą. To właśnie te szczere, dziecięce uśmiechy są najpiękniejszym dowodem na to, że warto organizować takie dni. Uśmiech dziecka to najcenniejszy skarb, który przypomina nam o prawdziwej radości życia.
Organizatorzy: Wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski oraz Choceńskie Centrum Kultury- Biblioteka
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
https://www.facebook.com/share/p/ej4X9YAgv2ZWNiek/

Występ Zespołu "Śmiłowiónki" na VIII Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim

4 maja 2024r. w amfiteatrze Brzeskiego Centrum Kultury i Historii "Wahadło" odbył się VIII Festiwal Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego. Przy pięknej, majowej pogodzie licznie zebrani widzowie i sympatycy folkloru obejrzeli występu 29 zespołów grup wokalnych, tanecznych i solistów. Były to między innymi zespoły z Włocławka, Sierpca, Kutna, Radziejowa, Izbicy Kujawskiej, Dobrego, Kowala i Chocenia.
W tym pięknym święcie folkloru wzięli udział także przedstawiciele naszej gminy: Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska" - we wszystkich trzech grupach wiekowych: Gąski , Iskierki i grupa młodzieżowa. Obydwu zespołom przygrywała nasza 5-cio osobowa kapela, pod kierownictwem pana Miłosza Kierzkowskiego.
W swoimi 15 minutowym występie zespół "Śmiłowiónki" zaprezentował:
- trzy pieśni ludowe: "Jakeś ty Kasiu bydełko gnała", "Łoj siano, siano" oraz starą pańszczyźnianą pieśń - "Bandoskę"
- trzy tańce ludowe: Kujawiak, Chodzony, Oj świeci.
Występy oceniało 3-osobowe jury.
Nasze zespoły otrzymały następujące nagrody:
1). W kategorii zespołów powyżej 40 roku życia Zespół "Śmiłowiónki" otrzymał II nagrodę.
2). W kategorii zespołów do lat 14 -tu Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska" otrzymał także II nagrodę. Pierwszej i trzeciej nagrody nie przyznano.
Ponadto I nagrodę otrzymała pani Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic jako solistka a' cappella.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Dla uczestników i gości biorących udział w tym pięknym święcie folkloru przygotowane były stoiska z ludowym rękodziełem. Można było także wziąć udział w warsztatach plecenia z wikliny, rzeźbieniu w drewnie, robieniu kwiatów z bibuły i malowaniu wzorów kujawskich.
Na koniec uroczystości wystąpił ukraiński zespół "Czeremszyna".

[Opr. Danuta Nowicka]

 

Zdjęcie WhatsApp 2024 05 06 o 10.36.09 8a7007ec d4005

Zespół ,,Ziemia Kujawska” i ,,Śmiłowiónki” na VIII Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim.

Z ogromną radością dzielimy się wspaniałymi wieściami z VIII Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego, który odbył się w Brześciu Kujawskim. Nasze zespoły, “Ziemia Kujawska” i “Śmiłowiónki”, zaszczyciły swoją obecnością, prezentując bogactwo kujawskiej kultury i tradycji. Na scenie zaprezentowało się 29 zespołów, a wśród nich nasze dumy: “Iskierki”, “Gąski”, grupa młodzieżowa oraz “Śmiłowiónki”. Ich występy były pełne energii i wdzięku, co nie umknęło uwadze jury, a także skradło serca publiczności. Uczestnicy oraz goście festiwalu mieli również możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach, gdzie można było nauczyć się rękodzieła ludowego Kujaw, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród naszych dzieci i młodzieży.

Serdeczne podziękowania kierujemy także do instruktorów: Pani Juli Skowrońskiej i Miłosza Kierzkowskiego, a także do kapeli, która swoją muzyką ubogaciła każdy taniec. Nasze grupy zostały uhonorowane nagrodami, co jest potwierdzeniem ich talentu i ciężkiej pracy.

W kategorii “Zespoły taneczne posiadające w swoim repertuarze polskie tańce ludowe, zabawy taneczne prezentowane w formie autentycznej do lat 14”, II nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca “Ziemia Kujawska” z Chocenia.

W kategorii “Zespoły taneczne posiadające w swoim repertuarze polskie tańce ludowe, zabawy taneczne prezentowane w formie autentycznej powyżej 40 roku życia”, II nagrodę zdobył Zespół Folklorystyczny “Śmiłowiónki” ze Śmiłowic oraz Kapela spod Kowala. I nagrodę w kategorii solistka a cappella otrzymała również pani Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic.

Pragniemy pogratulować wszystkim uczestnikom festiwalu - bez wątpienia wasze występy są dowodem na to, że kultura kujawska jest żywa i prężnie się rozwija. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i nie możemy się doczekać kolejnych okazji do świętowania naszego dziedzictwa!

LINK: https://www.facebook.com/photo/?fbid=819696656854829&set=pcb.819700133521148

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa w CCK-B okazał się niezapomnianym wydarzeniem. Artystyczne wykonanie, które zaprezentowali muzycy, zachwyciło zgromadzonych słuchaczy. Dźwięki ich utworów wypełniły salę, tworząc atmosferę pełną emocji i wspomnień. Dzięki Urzędowi Gminy Choceń, mieliśmy okazję doświadczyć tego magicznego wieczoru. Sala koncertowa wypełniona była po brzegi, a entuzjazm zgromadzonych fanów z całej Polski był odczuwalny w każdym utworze.

Skład zespołu SDM:

Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka ustna

Wojciech Czemplik – skrzypce

Bolesław Pietraszkiewicz – gitary

Tomasz Pierzchniak – kontrabas, gitara basowa

Serdecznie dziękujemy organizatorom, jak przybyłej publiczności i zespołowi za ten magiczny wieczór pełen emocji i dobrej muzyki  – Wasza obecność sprawiła, że muzyka nabrała wyjątkowego znaczenia. Dziękujemy !

LINK: https://www.facebook.com/photo/?fbid=807419338082561&set=pcb.807420004749161

Zdjęcie po artykułem SDM 7226c